YUNUSEMRE BELEDİYESİ

Yunusemre Belediyesi tarafından Yürütülen AB Hibe Projesinin Tanıtım Toplantısı  12 Aralık 2023 tarihinde Gerçekleştirildi.

Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Yunusemre Belediyesi tarafından yürütülen  “Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek” adlı proje  1 Kasım 2023 tarihinde faaliyetine başlamıştır.  

Projenin Tanıtım Toplantısı 12 Aralık 2023 tarihinde Yunusemre Belediyesi Encümen Salonu’nda Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, ZAFER Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cansu Uyar, ZAFER Kalkınma Ajansı Uzmanı Mustafa Coşkun, Manisa Valiliği Proje Sorumlusu Cemile Çetin Turan, ilgili birim müdürleri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantı öncesi Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hatice Çakar ve Proje Sorumlusu Selma Oruç, belediyenin Yeşil ve Temiz Bir Yunusemre İçin yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  

Proje kapsamında Manisa ile benzer sanayi yapısı ve nüfus yoğunluğu, iklim değişikliği ve şehirleşme etkileri yaşayan Mislata Belediyesi (İspanya) ile Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası proje ortaklığı kurulan ekip, bu konuda Avrupa’da en iyi uygulama örneklerinin yer aldığı Amsterdam’da inceleme yapılarak iyi uygulamaların yerinde incelenmesi ve transferi, Manisa ve Mislata’da yer alan firmalara eğitim verilmesi, panel düzenlenmesi, yerel politika planlarının hazırlanması, Mislata Belediyesi ve Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası ile karşılıklı ziyaret ve işbirliği protokolleri imzalanması, ilköğretim ve lise düzeyinde geri dönüşüm, atık yönetimi ve sıfır atık konularında bilgilendirici eğitimler, atölye çalışmaları ve yarışmalar düzenlenmesi planlanmaktadır.