Konak Beledİyesİ

Proje Etkinlik Tarihi: 18-21 Mart Almanya Hamm / 21 Mart-23 Mart İtalya Saluzzo 

Yer: Almanya Hamm ve İtalya Saluzzo 

Zaman: 18-21 Mart Almanya Hamm / 21 Mart-23 Mart İtalya Saluzzo 

Etkinlik Adı/Duyuru Konusu: SPACE Projesi ‘Çalışma Ziyaretleri’

KONAK BELEDİYESİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN AB HİBE PROJESİNİN ‘ÇALIŞMA ZİYARETLERİ’ PROJE ORTAKLARI OLAN ALMANYA-HAMM VE İTALYA-SALUZZO BELEDİYELERİNE 18-23 MART 2024 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 Konak Belediyesi başvuruculuğunda Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme Hibe Programı doğrultusunda yürütülen SPACE projesi kapsamında, Konak Belediyesi-SPACE Proje Heyeti ve Sosyal İklim Derneği Başkanı tarafından, proje ortakları olan Hamm (Almanya), Saluzzo (İtalya) Belediyelerine 18-23 Mart tarihlerinde yerinde inceleme ve çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. 

 

Konak Belediyesi tarafından Yürütülen AB Hibe Projesinin Açılış Toplantısı 19 Aralık 2023 tarihinde Gerçekleştirildi

Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Konak, Hamm (Almanya) Saluzzo (İtalya) Belediyeleri ve Sosyal İklim Derneğinin ortaklığında yürütülen  “Farkındalık, İklim ve Çevre için Stratejik Ortaklık” adlı proje 1 Kasım 2023 tarihinde faaliyetine başlamıştır. 

Açılış toplantısına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi N. Gökçen Kaya, Almanya Hamm Belediyesi İklim ve Çevre Direktörü Folker Burgard, Sosyal İklim Derneği Başkanı Gaye Tuğrulöz, Avrupa Birliği Başkanlığı AB Uzmanı Ceyhan Çiçek, Konak Belediyesi Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Proje ortağı İtalya Saluzzo Belediyesi’nin Turizm ve Gençlik Politikaları Sorumlusu Andrea Momberto da gönderdiği videoyla iyi dileklerini iletti.

İklim değişikliği ve iklim krizine odaklanan proje kapsamında, Türkiye içerisinde ve dışında en iyi uygulama örnekleri yerinde incelenecektir. Avrupa ve Türkiye’den proje ortaklarının yanı sıra Konak Belediyesi’nin de üyesi olduğu “Covenant of Mayors” (Belediye Başkanları Sözleşmesi) üyeleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası en az 20 belediye başkanının katılımı ile “İklim Zirvesi” yapılacaktır. İklim Zirvesinde elde edilen tüm veriler ışığında Türkiye’nin ilk “İklim Eğitim Merkezi” Konak’ta kurulacak. İklim Eğitim Merkezinde gençlere ve çocuklara yönelik eğitimler planlanacak ve uygulanacaktır.