KARŞIYAKA BELEDİYESİ

     

“Yeşİl bİr Geleceğe İkİz  Geçİş İçİn Ortaklık” projesİ paydaşlar arası deneyİm paylaşım toplantıları 

Karşıyaka Belediyesi tarafından yürütülen AB Hibe Projesinin 23 Ocak 2024 tarihinde GDYNIA belediyesi İzmir ziyareti gerçekleştirildi. 

23 Ocak 2024 tarihinde, Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II (Yeşil Gelecek İçin Şehir Eşleştirme) Hibe Programı kapsamında koordinatörlüğünü yaptığımız “Yeşil Bir Geleceğe İkiz Geçiş İçin Ortaklık” projemizin teknik toplantılarını gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, Karşıyaka Belediyesi’nden ve projemizin paydaşları olan Polonya’nın Gdynia Belediyesi’nden ve Ege Orman Vakfı tarafından teknik ve yönetici personeller katılım sağladı. Toplantılar, yaklaşık 25 kişilik bir grup halinde gerçekleştirildi.

Yaklaşık bütün gün süren toplantıların konu başlıkları arasında, Gdynia Belediyesinin, kendi kentlerinde akıllı şehircilik ve dijitalleşme ile ilgili yürüttükleri projeler, detaylı bir şekilde ele alındı. Yönettikleri yaratıcı ve birçok ödül almış projeler ve uygulamalar arasında, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı mücadele için yaptıkları çalışmaların yanında, belediyelerinin vatandaşları ile arasındaki iletişimi hem kolaylaştıran, hem de hızlandıran, ayrıca insanların yaşam kalitelerini arttıran uygulamalar da gündeme geldi. Karşıyaka Belediyesi tarafından ise, 2021 yılında çıkardığımız Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı raporumuzun azaltım ve uyum eylemleri arasında büyük bir yer alan, kurumsal elektrik, su, doğalgaz ve akaryakıt tüketimlerimizi izlediğimiz, elde edilen tüketim verileri ile analiz ve raporlama işlemleri yapabildiğimiz, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğümüzün iş birliği ile ortaya çıkardığı ESDA platformu yazılımı hakkında detaylı bilgiler verildi.

“Yeşİl bİr Geleceğe İkİz  Geçİş İçİn Ortaklık” projesİ Açılış Toplantısı

Karşıyaka Belediyesi tarafından yürütülen AB Hibe Projesinin Açılış Toplantısı 23 Ocak 2024 tarihinde Gerçekleştirildi.

23 Ocak 2024 tarihinde, Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II (Yeşil Gelecek İçin Şehir Eşleştirme) Hibe Programı kapsamında koordinatörlüğünü yaptığımız “Yeşil Bir Geleceğe İkiz Geçiş İçin Ortaklık” projemizin açılış toplantısını yaptık. Saat 09:30 ile 11:30 arasında, Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezinde yapılan etkinlikte, Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcısı Saadet ÇAĞLIN, Polonya Gdynia Belediyesi Başkan Yardımcısı Bartosz BARTOSZEWİCZ, Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yasemen BİLGİLİ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulkadir BEKTAŞ ve Dış İşleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, AB İşleri Uzmanı Ceyhan ÇİÇEK açılış konuşmaları yaptılar. Karşıyaka Belediyesi Proje Koordinatörü Yasemin ŞENTÜRK, Proje ve proje paydaşlarımız Gdynia Belediyesi ve Ege Orman Vakfı hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Polonya Gdynia Belediyesi İletişim Merkezi Başkanı Piotr WİSNİEWSKİ ise, Gdynia kentini tanıtarak, kendi kentlerinde hayata geçirdikleri çeşitli projelerden örnekler verdi. Açılış toplantısı, yaklaşık 120 kişinin katılımı ile birlikte büyük bir ilgi ve başarı ile sonuçlandı.