Bornova Beledİyesİ

 

   

Proje Etkinlik Duyuru Tarihi: 22 Mayıs  2024

Yer: Bornova Belediyesi Meclis Salonu

Zaman: 31.05.2024

Etkinlik Adı/Duyuru Konusu: BORNBERG Projesi Kapasite Geliştirme Ve Farkındalık  Artırma  Faaliyetleri Kapsamında Bornova Belediyesi Yöneticileri İçin Eğitim

BORNOVA BELEDİYESİ YEŞİL BİR GELECEK İÇİN ÇALIŞACAK

Bornova Belediyesi ve Heidelberg Belediyesi arasında başlatılan İklim Uyum Şehir Eşleştirme Projesi (BORNBERG) ile ilgili gelişmeler Bornova Belediyesi’nin bürokratlarına aktarıldı. Bornova Belediyesi’nin “Yeşil bir gelecek için” yapacağı çalışmaların ele alındığı toplantıda AB ve Almanya’nın Heidelberg Belediyesi’nin deneyimlerinden de yararlanılarak atılabilecek adımlar üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Bornova Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Bornova Belediyesi’nin Heidelberg Belediyesi ve ENSİA ile birlikte proje ortakları arasında yer alan Yaşar Üniversitesi Ekibi’n den Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. Öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu, Bornova’yı ve Türkiye’yi bekleyen iklimle ilgili gelişmeleri ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Yenilenebilir Enerjiler üzerine yüksek lisansı bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “İklimle ilgili konular sadece eğitimli insanların problemi gibi algılanıyor ama aslında herkesin problemi. O nedenle farkındalık oluşturmak istedik. Yolun başındayız. Umarım hem belediyemize, hem kentimize hem de insanlığa faydalı bir çalışmayı hep birlikte hayata geçiririz” dedi.

Proje Etkinlik Duyuru Tarihi: 22 Mayıs  2024

Yer: Bornova Belediyesi ve Ömer Eşki İnstagram hesapları

Zaman: 22.05.2024

Etkinlik Adı/Duyuru Konusu: Proje Tanıtım Filmi

İKİ KENT, BİR HEDEF, Bornova ve Heidelberg, Yeşİl Bİr Gelecek İçİn Eşleştİrme Hİbe Programı kapsamında İklİm değİşİklİğİyle mücadelede güçlerİnİ bİrleştİrİyor!

BORNBERG Projesi ile Bornova’nın iklim uyum kapasitesini artırmayı ve CO2 emisyonlarını azaltmayı hedefliyoruz. Yerel İklim Eylem  Planı ile sürdürülebilir bir gelecek için stratejik adımlar atıyoruz.

Bornova, Heidelberg, Yaşar Üniversitesi ve Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği iş birliğiyle, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma yolunda birlikte ilerliyoruz. Toplumun farklı gruplarına odaklanarak farkındalık artırıyoruz.

Bu yolculuk, sadece bir başlangıç. Daha yeşil bir dünya için hep birlikte çalışmaya devam!

Bornova Belediyesi tarafından Yürütülen AB Hibe Projesinin Açılış Toplantısı 5 Aralık 2023 tarihinde Gerçekleştirildi

Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında yürütülen  “Bornova ve Heidelberg Belediyeleri(Almanya) Arasında İklim Uyumu için Şehir Eşleştirme” (BORNBERG Projesi) proje 1 Kasım 2023 tarihinde faaliyetine başlamıştır. 
 
BORNBERG projesinin Açılış Toplantısı 5 Aralık 2023 tarihinde Yaşar Üniversitesi Konferans Salonu’nda Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yiğit Kazançoğlu, ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Heidelberg Belediyesi Teknik Çevre Koruma Dairesi Başkanı Dr. Raino Winkler, Heidelberg Şehri Çevre Koruma Dairesi, İşletme Denetleme ve Enerji İklim Koruma bölümünden Christine Fiedler, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek ve çok sayıda akademisyen ile Bornova Belediyesi bürokratları katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Bornova için Yerel İklim Eylem Planının (SECAP) geliştirilmesi planlanan bu proje 12 ay süreli olup, Almanya’dan Heidelberg Belediyesi ile ortak olunan projenin Türkiye ortakları arasında Yaşar Üniversitesi ve ENSİA (Enerji Sanayicileri & İş İnsanları Derneği) yer almaktadır.