Bayraklı Beledİyesİ (Ortak)-Portekİz Portİmao Beledİyesİ (Koordİnatör)

Portekiz’den Portimao Belediyesi Koordinasyonunda ve Bayraklı Belediyesi Ortaklığı ile Yürütülen AB Hibe Projesinin Açılış Toplantısı  4 Aralık 2023 tarihinde Bayraklı Belediyesi’nde Gerçekleştirildi.

Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme – II Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında yürütülen  “BiomaterialKIT- Sürdürülebilir Tüketim için Pratik ve Pedagojik Deneyim“ adlı proje  1 Kasım 2023 tarihinde faaliyetine başlamıştır. 

Projenin Açılış Toplantısı 4 Aralık 2023 tarihinde Bayraklı Belediyesi Havuzbaş’nda  Dr. José Cardoso (Portimao Belediyesi), Doç. Dr. Onur Mengi (İzmir Ekonomi Üniversitesi Dekan Yardımcısı), Prof. Dr. Aöerico Mateus (Ismat Üniversitesi, Portekiz), Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, Prof. Aslı Ceyhan Öner (İzmir Ekonomi Üniversitesi) ve Bayraklı Belediye Başkanı Sayın Serdar Sandal’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Sandal, Hedefimiz “Yeşil Bayraklı, yeşil gelecek” Yarınlara daha yeşil ve daha modern bir Bayraklı bırakmak için çalışmalarını sürdüren Bayraklı Belediyesi; Portekiz’in Portimao Belediyesiyle iş birliği yaparak AB destekli “Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme” programını hayata geçirecek. ‘Sürdürülebilir Tüketim İçin Pratik ve Pedagojik Deneyim’ adlı proje kapsamında iki belediye kardeş şehir olacak, yeşil gelecek, sürdürülebilirlik, doğa ve çevre temalı projeler hayata geçirilecek. Bayraklının iklim uyum eylem planı hazırlanması, iklim değişikliği ve kalkınma konusunda da yerel stratejiler geliştirilecek. Başkan Serdar Sandal, “Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var ve çocuklarımıza yeşil bir dünya bırakmak istiyoruz. Bu nedenle iklim değişikliği, doğa, çevre, yeşil Bayraklı ve yeşil gelecek projelerini çok önemsiyoruz” dedi.